Jakie są różnice między pizzą włoską, amerykańską i polską?
Pizza to danie, które cieszy się dużą popularnością na świecie. Jednak ten aromatyczny placek z różnymi dodatkami w każdym kraju przygotowany jest w odmienny sposób. Pizza polska, włoska czy amerykańska, choć różnią się w smaku, znajdują swoich zwolenników. Ilu ludzi na świecie, tyle gustów i preferencji kulinarnych odnośnie składników, grubości ciasta i sosów na pizzy. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która wersja tego dania jest najsmaczniejsza, ale warto poznać różnicę między poszczególnymi rodzajami pizzy.
Jaka jest różnica między pizzą włoską i amerykańską
Podstawową różnicą pomiędzy pizzą włoską a amerykańską jest grubość ciasta. Placek pochodzący ze słonecznej Italii, powinien mieć delikatne i cienkie ciasto. Natomiast za oceanem najbardziej popularna jest pizza na grubym i puszystym spodzie. Nie bez znaczenia są także składniki – w przypadku pizzy włoskiej jest ich znacznie mniej niż w amerykańskiej. W USA danie to zawiera naprawdę dużą ilość dodatków. Różnice dotyczą także sposobu przygotowania tego dania w obu państwach.
Cechy pizzy włoskiej
Każdy kto był kiedyś we Włoszech, mógł zauważyć, że pizza z tego kraju znacznie się różni od tej spotykanej w innych państwach. Ciasto przygotowywane jest z mąki pszennej typu 00, drożdży, wody i soli. Powinno być ono delikatne, grubość nie powinna przekraczać 3 mm, a wysokość brzegów 2 cm. Spód pizzy nie może dominować nad całością kompozycji, a jedynie stanowić dopełnienie sosu pomidorowego i pozostałych składników. Pizza włoska (a w zasadzie neapolitańska, gdyż to właśnie w Neapolu powstał placek w kształcie, który dzisiaj znany jest na całym świecie), wypiekana jest w piecu opalanym drewnem zaledwie kilka minut.
Mniej znaczy więcej, czyli składniki na włoskiej pizzy
Na klasycznej pizzy w stylu włoskim najczęściej znajdziemy tylko 3-4 składniki. Powinny to być produkty wysokiej jakości pochodzące z włoskiej kuchni. Kombinacji smakowych może być wiele, ale najczęściej są to oliwki, pomidory San Marzano, oregano, ser mozzarella oraz szynka parmeńska lub salami. W przypadku pizzy typowo włoskiej nie możemy liczyć na ketchup lub sos czosnkowy, nasi południowi sąsiedzi polewają ten aromatyczny placek jedynie oliwą z oliwek.
Dowiedz się także: Co powinna mieć włoska pizza
Czym wyróżnia się pizza amerykańska?
Amerykańska pizza od oryginalnej włoskiej wyróżnia się grubym ciastem i chrupiącymi brzegami. Większa ilość składników oraz puszyste ciasto sprawiają, że jest znacznie bardziej syta i kaloryczna. Charakteryzuje ją obfitość dodatków, nie ma tu miejsca na umiar. Im więcej sera, mięsa czy warzyw, tym lepiej. Wielkość tej pizzy jest imponująca, często osiągając średnicę 45 cm. Podczas jedzenia zaleca się składanie jej na pół, by zatrzymać wszystkie bogate składniki na miejscu. Mimo jej sytości jest ona traktowana jako szybka przekąska, a różnorodność smaków pozwala na dowolne eksperymenty z dodatkami.
Obowiązkowym składnikiem pizzy amerykańskiej jest ser, którym wypełnione są nawet brzegi, kurczak, kiełbasa pepperoni, pieczarki, kukurydza oraz ananas. Ze względu na grube ciasto jej sposób pieczenia jest inny niż dania przyrządzanego według włoskiej receptury. Musi ona spędzić w piecu znacznie więcej czasu. Najbardziej charakterystyczne są pizza Nowojorska oraz pizza Chicago, choć ta druga bardziej przypomina tartę lub dobrze wyrośnięte ciasto drożdżowe.
Przeczytaj poradnik i dowiedz się: Ciasto na pizzę, które podzieliło świat. Cienkie czy grube – które wybrać?
Jaką pizzę kochają Polacy?
Pierwsze pizze w Polsce przypominały bardziej współczesne pizzerinki, gdyż podawane były w formie drożdżowych placków z serem, kiełbasą lub boczkiem. Mimo to szybko zyskały wielu zwolenników, a wzrost popularności tego dania sprawił, że coraz więcej lokali zaczęło podawać ten przysmak. Dziś trudno znaleźć choćby jedno miasto w Polsce, w którym nie ma pizzerii. Restauracje starają się wymyślać nowe przepisy, proponując klientom pizzę z nietypowym połączeniem składników.
Jako naród mamy nieco inne gusta smakowe niż Włosi. Lubimy dania o wyrazistym charakterze i najlepiej z dużą ilością mięsnych składników. Wiele typowo polskich dań jest tłustych, dlatego pizza polska różni się od tych serwowanych za granicą. Ciasto jest znacznie grubsze, a podstawowymi składnikami są ser żółty, sos pomidorowy, pieczarki i inne warzywne oraz mięsne dodatki. Nie można także zapomnieć o sosach. W Polsce niemal w każdej restauracji do pizzy podawany jest ketchup oraz sos czosnkowy. Duży wybór rodzajów tego dania sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć propozycję dla siebie.
Pizza polska – jakie są odmiany?
W wielu restauracjach można spotkać włoskie odmiany, takie jak pizza neapolitańska, focaccia czy bianca, jednak kuchnia polska stworzyła wiele pozycji charakterystycznych dla naszego kraju. Typowo polskie pizze to m.in.:
- pizza gyros – mimo że gyros zaliczany jest raczej do kuchni tureckiej, w naszym kraju cieszy się dużą popularnością i jest składnikiem wielu dań. Z tego względu nie mogło zabraknąć go na pizzy. Często pojawia się w towarzystwie papryki, oliwek oraz cebuli, a całość uzupełnia gęsty sos czosnkowy.
- pizza góralska – to chętnie wybierana przez wiele osób propozycja. Obowiązkowym jej elementem jest oscypek, czyli tradycyjny góralski ser robiony z mleka owczego lub owczego i krowiego. Najczęściej zestawiany jest z boczkiem i żurawiną.
- pizza z ogórkiem kiszonym – nasze upodobanie do kiszonek znane jest na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że w wielu restauracjach można zamówić pizzę z kiszonym ogórkiem, cebulką oraz mięsnymi dodatkami.
Jaką pizzę znajdziesz w pizzerii Capri New?
Wybór odpowiedniej pizzy zależy od naszych indywidualnych preferencji. Popularność odmiany włoskiej oraz jej kruche i cienkie ciasto, które dobrze trzyma się w dłoni sprawia, że wiele osób wybiera ten rodzaj przekąski podczas spotkania ze znajomymi. Wypiek ten jednak jest znacznie mniej sycący niż tradycyjna pizza polska lub amerykańska. Dlatego jeśli jesteś bardzo głodny lepiej postaw na danie z większą liczbą składników. W pizzerii Capri New w Krakowie w zależności od preferencji zamówisz pizzę z dowozem lub zjesz w jednym z dwóch naszych lokali zarówno w wersji włoskiej, jak i bardziej polskim wydaniu.
Wybierz pizzę włoską lub wersję na grubszym cieście?
Przejdź do formularza zamawiania online i wybierz idealną pizzę dla siebie
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Jakie grzyby najlepiej pasują do pizzy?
- Czy keczup to dobry sos do pizzy? Odpowiadamy
- Pizza ,,pół na pół”, czyli o gustach się nie dyskutuje. Jakie połączenia smaków wybrać?
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Jakie grzyby najlepiej pasują do pizzy?Następny: Jaka pizza najlepsza podczas emocji sportowych? Pizza dla kibica »