Rodzaje włoskich makaronów. Kształty, nazwy i zastosowanie

Kuchnia włoska słynie nie tylko z pizzy, ale również z dań opartych na makaronach. W kuchni śródziemnomorskiej istnieje tyle różnych odmian makaronu, co potraw, do których można je wykorzystać. Zajadane są one z pysznymi, aromatycznymi sosami, często z dodatkami, takimi jak owoce morze, suszone pomidory, dojrzewający boczek, włoskie sery czy sardynki. Poszczególne odmiany makaronów różnią się między sobą kształtem, smakiem, a niekiedy nawet kolorem. Przeczytaj nasz wpis i poznaj najpopularniejsze rodzaje włoskich makaronów.

Rodzaje włoskich makaronów

Skąd pochodzi makaron? Czyli krótka historia włoskiej pasty 

Zaraz obok pizzy, drugim najpopularniejszym włoskim daniem jest pasta, bez której ani obiad, ani kolacja nie byłaby kompletna. We Włoszech makaron zwykle podawany jest jako pierwsze danie, choć jego przygotowanie nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy rodzaj makaronu ma swój dedykowany sos. 

Historia makaronu sięga czasów prehistorycznych. Wszystko zaczęło się około 7 tysięcy lat przed naszą erą, kiedy człowiek zaczął uprawiać zboże, z którego następnie wyrabiał mąkę. Wiele źródeł wskazuje, że już w starożytnym Rzymie tacy wielcy pisarze, jak Horacy czy Cyceron zajadali się tym, co dzisiaj znamy jako lasagne. 

Popularność makaronu we włoskiej kuchni zawdzięcza się najprawdopodobniej Arabom, którzy poznali jego smak podczas podbicia Sycylii. To właśnie oni byli też pierwszymi, którzy suszyli makaron w celu ich długotrwałego przechowywania. Dzięki suszeniu makaron mógł przetrwać długie podróże morskie. Za sprawą licznych kontaktów handlowych makaron został szybko rozpowszechniony między północną a południową częścią Włoch oraz na pozostałe rejony świata. 

Z czego zrobiony jest makaron? 

Choć proces produkcyjny makaronu zmieniał się na przestrzeni lat, do jego przyrządzenia niezmiennie wykorzystuje się mieszankę pszenicy durum i wody. Włoski, świeży makaron przyrządzany jest z mąki z pszenicy miękkiej typu 0, natomiast do przygotowania suchego makaronu stosuje się wyłącznie semolinę z pszenicy durum. Pszenica miękka i pszenica durum to dwie odmiany najbardziej rozpowszechnionych zbóż na świecie, jednak różnice między nimi są istotne. Semolina z twardej pszenicy zawiera gluten, który pozwala ugotować suchy makaron al dente, co dosłownie oznacza ,,na ząb”. Idealnie ugotowany makaron według Włochów nie powinien być zbyt miękki. 

Rodzaje włoskich makaronów 

Nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce możemy spotkać się z wieloma odmianami makaronów, które różnią się między sobą wyglądem, kolorem i smakiem. Oto najpopularniejsze z nich:

Makaron spaghetti 

Makaronu typu spaghetti chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Podbił on serca nie tylko Włochów, ale i Polaków. Swoim wyglądem przypomina sznurki, które mogą mieć różną długość. Makaron spaghetti najczęściej przygotowywany jest z mąki pszennej. Ma on bardzo szerokie zastosowanie i dobrze komponuje się z sosami – bolońskim, neapolitańskim, czy carbonara. Doskonale smakuje również z samą oliwą z oliwek oraz czosnkiem lub z dodatkiem włoskiego sera pecorino romano. 

Makaron lasagne 

Te prostokątne płaty makaronu zostały wymyślone na terenie Rzymu. Przygotowuje się je ze 100% twardej pszenicy durum i wody. Lasagne charakteryzuje określona grubość i szerokość płatów. Doskonale łączy się z wieloma gęstymi sosami na bazie mięsa, pomidorów i śmietany. Makaron ten najczęściej jednak wykorzystywany jest do dania o tej samej nazwie. Klasyczna, włoska lasagna przygotowywana jest z mięsem mielonym, sosem pomidorowym i sosem beszamelowym oraz zapiekana żółtym serem. 

Makaron penne

Penne to kolejny, popularny włoski makaron o kształcie niedużych rurek, zakończonych ostrą krawędzią. Makaron penne idealnie nadaje się do tego, aby wchłaniać możliwie jak najwięcej sosu, zarówno do pustych w środku rurek, jak i rowków na ich powierzchni. Jego bliskim kuzynem jest makaron pennoni. Oba makarony wyglądają niemal identycznie, ale pennoni ma większą średnicę. Zarówno penne, jak i pennoni smakują wybornie z sosami śmietanowymi, a także świetnie pasują do wszelkiego rodzaju zapiekanek makaronowych. 

Makaron gnocchi

Gnocchi to tradycyjne włoskie kluseczki z malutkimi rowkami, w których zbiera się sos. Makaron gnocchi najczęściej podawany jest w wersji wytrawnej.  

Makaron fusilli

Ten rodzaj makaronu swoim wyglądem przypomina spiralę bądź świderki. Najczęściej wytwarzany jest z pszenicy durum, ale może powstawać również z mąki razowej lub być wzbogacony dodatkowymi składnikami, które sprawiają, że zyskuje ciekawy kolor i smak. Czerwone pomidory nadadzą świderkom czerwoną barwę, z kolei szpinak zieloną. Makaron fusilli najczęściej podawany jest do zup, gulaszów, a także sałatek. 

Makaron tagliatelle

Tagliatelle, czyli makaron wstążki, to popularny makaron w Polsce, który chętnie dodawany jest do różnego rodzaju dań. Doskonale chłonie sosy, dlatego dobrze komponuje się z gęstymi sosami pomidorowymi, mięsnymi oraz serowymi. Często wykorzystywany jest również jako zamiennik makaronu spaghetti. Występuje w dwóch kolorach – żółtym oraz zielonym. Podobny do tagliatelle jest makaron fettuccine, który wyglądem także przypomina wstążki, ale są one znacznie węższe. 

Makaron capellini 

Jest to długi i cienki makaron, zwany również ,,włosami anioła”. Ten typ makaronu stosuje się w Polsce do klarownych zup, najczęściej rosołu. Przeważnie występuje zwinięty w kształt ptasiego gniazda. Kiedyś cappellini wytwarzano ręcznie, co wymagało niemałych umiejętności. Dziś są specjalne maszynki do cięcia makaronu, które znacznie ułatwiają produkcję capellini.

Inne popularne rodzaje włoskich makaronów:

  • makaron farfalle (kokardki);
  • makaron conchiglie (muszle);
  • makaron maccheroni (rurki);
  • makaron ravioli (poduszki). 

Dania z makaronem w Capri New

W Capri New serwujemy pyszne pasty. Makarony podawane w naszej restauracji to różnorodne kombinacje składników. W menu posiadamy m.in. makaron penne z kurczakiem i kurkami, brokułami, szynką parmeńską albo łososiem. Polecamy również gnocchi ze szpinakiem lub boczkiem. Mamy również spaghetti pod różnymi postaciami – tradycyjne bolognese, carbonara, gamberetti. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Naszła Cię ochota na makaron we włoskim wydaniu?
Przejdź do formularza zamawiania online i wybierz pastę z naszego menu

przejdź do systemu zamawiania

 

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), StradomBłoniaCichy KącikKleparzKrowodrza i ŁobzówMiasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), DębnikiPłaszówPodgórzeBonarkaRuczajLudwinów (os. Podwawelskie)Zabłocie, Kurdwanów, ŁagiewnikiZakrzówekBronowiceSalwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok)Widok-ZarzeczeSalwator City

 

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »