Rekordy świata dotyczące pizzy, o których nie miałeś pojęcia
Pizza to znany i uwielbiany na całym świecie posiłek – nic więc dziwnego, że bardzo często podbijane są kolejne rekordy Guinnessa związane z pizzą.
Bogactwo smaków i prosta receptura sprawiają, że wiele osób próbuje zapisać się w historii. Organizowane są zawody w jedzeniu pizzy – najlepsi potrafią zjeść danie o średnicy 30 cm tylko w 50 sekund. Organizowane są też na całym świecie próby pobicia rekordu największego placka na świecie czy stworzenia najostrzejszej pizzy. Pomysłowość w biciu rekordów jest naprawdę ogromna.
W dzisiejszym wpisie przedstawiamy super ciekawostki o pizzy, o których na pewno nie miałeś pojęcia.
- Bicie rekordów Guinnessa w kategorii pizzy stało się popularnym narzędziem marketingowym, które przyciąga uwagę mediów, promuje marki oraz stanowi atrakcję dla publiczności i uczestników.
- Przykładami rekordów są najdłuższa pizza na świecie, najdroższa pizza oraz najostrzejsza pizza.
- Zawody w szybkim jedzeniu pizzy, również stanowiące próby bicia rekordów Guinnessa, są popularną formą rozrywki, stanowiąc wyzwanie dla uczestników oraz zapewniając rozrywkę dla publiczności.
Krótka historia pizzy
Pizza, dosłownie placek z wody, znana była już od czasów starożytnych. Wszystko rozpoczęło się od pieczenia mąki zmieszanej z wodą na rozgrzanym kamieniu. Jednak prawdziwą popularność pizza zyskała dopiero w XIX wieku. Wtedy to królowa Małgorzata z dynastii Sabaudzkiej, spędzając wakacje w Neapolu, postanawia spróbować neapolitańskiego przysmaku. Przygotowanie pizzy dla królowej powierzono najsłynniejszemu piekarzowi w okolicy: Raffaele Esposito. Piekarz upiekł pizzę, której podstawowymi składnikami były pomidory, ser mozzarella i bazylia. Pizza tak posmakowała królowej, że stała się jej ulubioną potrawą nadworną, a na jej cześć danie zostało nazwane imieniem królowej: pizza Margherita. Dziś włoscy kucharze uważani są za najlepszych specjalistów tego dania, a pizza stała się jednym z ulubionych potraw na całym świecie.
Dlaczego bicie rekordów związanych z pizzą jest tak popularne?
Proces bicia rekordów często wiąże się z zabawą i jest atrakcyjnym elementem rozrywkowym zarówno dla uczestników, jak i publiczności:
- Ustanowienie rekordu Guinnessa przyciąga uwagę mediów, co jest świetnym narzędziem marketingowym dla restauracji, miast czy organizatorów wydarzeń. Dzięki rekordom można promować swoją markę i przyciągnąć nowych klientów.
- Jest to sposób na wyróżnienie się w branży gastronomicznej, co może przynieść szacunek i uznanie w oczach innych.
- Rekordy Guinnessa potrafią zwiększyć zainteresowanie lokalną społecznością czy turystami, przyciągając ludzi do uczestnictwa w wydarzeniach lub odwiedzenia miejsca.
- Dla niektórych, bicia rekordu Guinnessa może być osobistym wyzwaniem i sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności, zwłaszcza w kategoriach takich jak najszybsze jedzenie pizzy czy przygotowywanie ciasta na czas.
- Proces bicia rekordów często wiąże się z zabawą i jest atrakcyjnym elementem rozrywkowym zarówno dla uczestników, jak i publiczności.
#1 Najdłuższa pizza na świecie
Najdłuższa pizza na świecie powstała w miejscowości Fontana w stanie Kalifornia w USA 10 czerwca 2017 roku. Kucharze wspólnie z wolontariuszami upiekli pizzę o długości ponad 2 km, a dokładnie 1930,39 m. Największa pizza na świecie została przygotowana z ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i ponad 1,5 tony mozzarelli. W przyrządzenie pizzy zostało zaaranżowanych ponad 100 osób, które poświęciły na to łącznie 54 godziny, w tym 14 godzin na pieczenie.
Włosi ustanowili nowy rekord Guinessa i tym samym pobili Polaków, którzy w sierpniu 2010 roku upiekli największą na świecie pizzę na krakowskich Błoniach. Pizza Polaków mierzyła ponad kilometr, piekło ją 200 kucharzy przez 18 godzin. Specjalne na tę okazję powstał specjalny piec indukcyjny w kształcie lokomotywy.
#2 Najdroższa pizza świata
Pizza za ponad 8 tys. złotych? Tak, to możliwie. W grudniu 2010 roku jedna z restauracji na Manhattanie ustanowiła rekord Guinessa na najdroższą pizzę świata. Na pizzy znalazły się płatki 24-karatowego złota oraz najbardziej cenione składniki, takie jak ser bawoli, pasztet foie gras, czarny kawior, trufle. Za rekordowo drogą pizzę trzeba było zapłacić aż 8 500 tys. złotych. Pomimo swojej wysokiej ceny została zamówiona dwa razy przez tego samego hotelarza z Malty. Szef kuchni przyznał, że inspiracją do powstania pizzy było zaspokojenie potrzeb ludzi z bogatej dzielnicy finansowej, która znajduje się w pobliżu. Rekord ten został pobity 7 lat później – 24 kwietnia 2017 roku kucharze z restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA przygotowali pizzę za 2 7000 dolarów, czyli ponad 9000 polskich złotych.
Jednak ten rekord Guinessa też jest już nieaktualny. Obecnie najdroższa pizza na świecie serwowana jest w miejscowości Salerno we Włoszech. Kosztuje aż 12 000 dolarów, czyli ponad 45 000 zł! Za przygotowanie pizzy z trzema rodzajami kawioru, homarami i rzadkimi odmianami krewetek i organicznej mozzarelli odpowiada międzynarodowy szef kuchni Renato Viola. Co więcej, w odróżnieniu od innych pizz, które nosiły tytuł najdroższej, ta podawana jest w domu klienta z luksusowymi alkoholami.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Ile kosztuje najdroższa pizza na świecie?
#3 Najostrzejsza pizza w Polsce
Wiemy, gdzie szukać najostrzejszej pizzy w Polsce. To w Krakowie został ustanowiony rekord Polski na najostrzejszą pizzę. Składniki, które decydują o piekielnie ostrym smaku pizzy to przede wszystkim różnego rodzaju papryki. Oprócz papryczek chili, jalapeno i pepperoni, na pizzy znajdziemy również bardzo ostrą paprykę Carolina Reaper czy Trinidad Scorpion.
Polecamy artykuł: Pizza dla wielbicieli ostrzejszych smaków
#4 Najostrzejsza pizza na świecie
Z kolei najostrzejszą pizzę na świecie znaleźć można w menu jednej z brytyjskich restauracji. Właściciel restauracji do swojej najostrzejszej pizzy wykorzystał jedną z najbardziej ostrych papryczek na całym świecie – Naga Yolokia. Dla porównania warto dodać, że w skali służącej do mierzenia pikantności (Skala Scoville’a) przyprawa tabasco osiąga wynik między 2 500 a 8 000, a pizza z Saltdean 3 200 000.
#5 Najszybsza pizza świata – rekord robienia ciasta
Jak długo zdarza wam się czekać na upragnioną pizzę? 30 minut, godzinę, a może dwie? Z problemem tym doskonale radzą sobie Amerykanie, którzy organizują tzw. Igrzyska pizzy. Jedną z konkurencji jest robienie ciasta na czas i to właśnie w tej kategorii padł kolejny rekord Guinnessa. Brittany Rowe, pracująca w restauracji Six Hundred Downtown z miejscowości Bellafontaine w stanie Ohi w zaledwie 33,94 sek przygotowała ciasta na pięć pizz o rozmiarze 30 cm po 350 gramów każde i tym samym pobiła poprzedni rekord Guinessa, który w tej kategorii wynosił 41, 24 sek.
#6 Kto je najwięcej pizzy na świecie?
Ta informacja na pewno zadziwi niejednego fana pizzy. Najwięcej pizzy na świecie wcale nie jedzą Włosi, a Norwegowie. Statystyczny mieszkaniec Oslo zjada aż 5,4 kg pizzy rocznie.
Zaraz za Norwegami plasują się Niemcy. Z kolei statystyczna polska rodzina zjada pizzę przynajmniej raz w miesiącu, z czego najczęściej zamawia pizzę z dostawą do domu lub na wynos.
#7 Rekord w jedzeniu pizzy na czas
Od lat organizowane są na całym świecie zawody w jedzeniu pizzy na czas. Jednak aby rekord został uznany, a zwycięzca zapisany do księgi Guinnessa, jeden kawałek powinien zawierać ser i sos oraz ważyć minimum 150 gramów. Znaczenie ma też sam sposób jedzenia – pizzę można popijać wodą, a kawałki powinny być spożywane za pomocą noża i widelca. Do 2015 roku osobą, która była w stanie zjeść najszybciej pizzę o średnicy 30 cm był Kanadyjczyk o polskich korzeniach – Petr Czerwiński. Potrzebował jedynie 50 sekund, aby zjeść to danie. Jednak jego niesamowity wynik został pobity przez Filipińczyka Kevina Medina. Pizza o średnicy 30 cm została skonsumowana przez niego w zaledwie 23,52 sekundy podczas wydarzenia World Record Week. Chociaż Petr Czerwiński kilkukrotnie próbował odzyskać tytuł to nigdy nie udało mu się zejść poniżej 30 sekund.
#8 Najbardziej serowa pizza na świecie
Wiemy już jaka była największa pizza świata, kto zjadł ją najszybciej oraz gdzie można zjeść najostrzejszą, teraz czas się dowiedzieć jaki był rekord związany z pizzą i dotyczący sera. W 2018 roku ustanowił go właściciel australijskich pizzerii Johnny di Francesco przygotował placek ze 154 gatunkami sera. Wśród wykorzystanych produktów znalazły się gouda, cheddar, gorgonzola i wiele innych. Ciekawostką jest fakt, że pizza znalazła się w menu prowadzonych restauracji i stała się prawdziwym hitem. Rekord ten został przebity przez Francuzów Benoîta Bruel i Fabiena Montellanico, którzy stworzyli pizzę z 1001 rodzajami sera.
Nie wiesz jaki ser do pizzy wybrać, przeczytaj artykuł: Jaki ser do pizzy wybrać? Mozzarella, parmezan, feta, a może oscypek?
#9 Największa pizza na świecie
Pizza Hut ustanowiła rekord Guinnessa za największą pizzę na świecie w styczniu 2023 roku. Rekordowa pizza, przygotowana we współpracy z twórcą treści YouTube znanym jako Airrack, miała powierzchnię niemal 13,990 stóp kwadratowych (około 1,300 metrów kwadratowych). Zawierała około 13,653 funtów ciasta, 4,948 funtów słodkiego sosu marinara, ponad 8,800 funtów sera i około 630,496 plasterków pepperoni. Przygotowanie tej pizzy zajęło zespół pracowników Pizza Hut i przyjaciół YouTubera około 48 godzin w Los Angeles Convention Center.
Zgłodniałeś? Masz ochotę na pyszną pizzę?
przejdź do systemu zamawiania
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « 6 niezawodnych przekąsek na domówkęNastępny: Dlaczego mrożona pizza ze sklepu to nie jest dobry pomysł? »