Jakie grzyby najlepiej pasują do pizzy?
Pizza to najpopularniejsza potrawa na świecie. Współcześnie do tradycyjnego włoskiego placka z sosem pomidorowym i mozzarellą dodaje się wiele innych składników mięsnych, rybnych czy warzywnych. Jednym z takich dodatków są grzyby. Ich aromatyczny zapach i intensywny smak wspaniale podkreśla wyrazistość potrawy i wznosi ją na jeszcze wyższy poziom. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie grzyby najlepiej nadają się do pizzy? Czy istnieje alternatywa dla popularnych pieczarek? Podpowiadamy!
Pieczarki, czyli najpopularniejsze grzyby na pizzy
Zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem grzybów do pizzy na dowóz, są pieczarki. Nic dziwnego – to gatunek bardzo powszechny, łatwo dostępny, stosunkowo tani i prosty w przygotowaniu, a do tego niezwykle aromatyczny i smaczny. Dzięki pieczarkom pizza nabiera wyrazistości. Dodatkowo można je łączyć z niemal każdym innym składnikiem – warzywami, mięsem, rybami czy serem. Pizza z mozzarellą, sosem pomidorowym i pieczarkami jest tak popularna, że doczekała się nawet swojej własnej nazwy – Funghi. Współcześnie do dań bardzo często wykorzystuje się specjalną odmianę pieczarek zwaną Portobello. Są to grzyby większe i nieco bardziej mięsiste od tych tradycyjnych.
Pieczarki surowe czy podsmażone?
Wiele osób zastanawia się, czy pieczarki na pizzy powinno się układać surowe, czy już podsmażone? Oba warianty są właściwe! To bardzo bezpieczne grzyby, które można jeść nawet bez jakiejkolwiek obróbki (poza dokładnym umyciem i obraniem). Jednym sposobem jest więc pokrojenie pieczarek w plastry, ułożenie ich na placku i upieczenie całości w piecu, a drugim wcześniejsze podsmażenie, na przykład z dodatkiem cebuli. Ta opcja sprawi, że smak grzybów będzie bardziej intensywny, ale obie propozycje są wyjątkowo pyszne.
Jakie inne grzyby najlepiej sprawdzą się w pizzy?
Pieczarki to nie jedyne grzyby, które będą wspaniale komponować się w pizzy. Równie pysznie sprawdzą się inne rodzaje, na przykład kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki, a nawet… grzyby w wersji suszonej.
Kurki
Kurki to powszechnie znane grzyby o charakterystycznym, lejkowatym kształcie i żółto-pomarańczowym kolorze. Pojawiają się w lasach w sezonie wakacyjnym. Mają łagodny smak i delikatny aromat, dzięki czemu idealnie ubogacą pizzę. Najlepiej smakują podsmażone wcześniej na maśle i ułożone na cieście.
Borowiki
W Polsce uważane są za jeden z najsmaczniejszych rodzajów grzybów. Borowiki mają szlachetny smak i charakterystyczny, łagodny zapach. Najlepiej podawać je na pizzy z tymiankiem, który dodatkowo wzmocni walory smakowe.
Podgrzybki i kozaki
To jedne z najczęściej spotykanych grzybów w polskich lasach. Należą do rodziny borowikowatych, ale mają łagodniejszy smak i delikatniejszy aromat. Pizza z grzybami leśnymi to wybór, którego z pewnością nikt nie pożałuje.
Maślaki
Jak sama nazwa wskazuje, maślaki charakteryzują się łagodnym smakiem o lekko maślanej nucie. Mają bogate walory smakowe, dlatego są popularnym dodatkiem do różnych dań, w tym także do pizzy. Smakują podobnie do pieczarek, lecz mają lekko ostrzejszy ton.
Suszone grzyby
Grzyby na pizzy nie muszą występować jedynie w wersji świeżej – równie dobrze sprawdzą się w formie suszonej. Charakteryzują się niezwykłym aromatem i intensywnym smakiem, który zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienie. Dodatkowo dostarczają do organizmu więcej białka i składników mineralnych, niż ich świeże odpowiedniki.
Pizza z grzybami – kilka propozycji na pyszne kompozycje
Skoro wiemy już, jakie grzyby najlepiej pasują do pizzy, warto również dowiedzieć się, z czym łączyć je na placku. Będą świetnie smakować na tradycyjnym sosie pomidorowym, ale również w mniej popularnej wersji pizzy bianca, której biały sos podkreśli intensywność grzybów. Oto kilka propozycji na pyszne kompozycje:
- pieczarki, sos pomidorowy, mozzarella (pizza Funghi);
- sos śmietanowy, borowiki, parmezan, pietruszka;
- sos śmietanowy, szpinak, borowiki, mozzarella;
- sos czosnkowy, kurki, mozzarella, parmezan, gorgonzola;
- sos pomidorowy, maślaki, salami, boczek, cebula, czarne oliwki;
- sos pomidorowy, mozzarella, suszone grzyby;
- sos pomidorowy, ser mozzarella, suszone grzyby, oliwki, suszone pomidory.
Przeczytaj poradnik i dowiedz się: Jak dobrać sos do pizzy, aby najlepiej się z nią komponował?
Czy warto jeść grzyby?
Grzyby same w sobie mają charakterystyczny aromat, którego intensywność różni się w zależności od gatunku (na przykład pieczarki są delikatne, a grzyby leśne bardziej wyraziste). Ich smak można jednak ubogacić i uszlachetnić za sprawą odpowiednio dobranych przypraw i ziół. Grzyby z pewnością warto pokropić oliwą z oliwek oraz oprószyć solą i pieprzem w umiarkowanych ilościach. Dobrze jest również dodać trochę czosnku w wersji mielonej lub świeżej. Grzyby wspaniale komponują się z dodatkiem ziół, na przykład tymianku czy rozmarynu, a także pietruszki.
Dowiedz się także: Jakie przyprawy najlepiej sprawdzą się do pizzy?
Czy Włosi jedzą pizzę z grzybami?
Typowa pizza włoska kojarzy nam się z minimalną ilością składników. Zwykle jest to po prostu okrągły placek z sosem pomidorowym, serem mozzarella i przyprawami, polany dla smaku oliwą z oliwek. Włosi jednak docenili wspaniały smak i aromat grzybów, i oni również często wykorzystują je do przygotowywanych przez siebie dań. Zwykle używają do tego Porcini, czyli rodzaju borowików, która występuje w lasach Toskanii i Ligurii. Ich intensywny smak mistrzowie pizzy wzbogacają dodatkowo nepitellą – jest to odmiana tymianku o charakterystycznym, miętowym posmaku.
Masz ochotę na pizzę z grzybami?
Przejdź do formularza zamawiania online
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Ranking dodatków mięsnych do pizzy.
- Jaki ser do pizzy wybrać? Mozzarella, parmezan, feta, a może oscypek?
- Pizza “pół na pół”, czyli o gustach się nie dyskutuje. Jakie połączenia smaków wybrać?
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Wegetariańskie sałatki na imprezę – jakie dodatki wybrać?Następny: Jakie są różnice między pizzą włoską, amerykańską i polską? »