Czy keczup to dobry sos do pizzy? Odpowiadamy
Pizza jest jednym z ulubionych dań na całym świecie, choć w różnych krajach smakuje nieco inaczej. Wykorzystuje określone składniki, a zwłaszcza sos pomidorowy. Niektórzy ludzie są pasjonatami wyboru świeżych dodatków, aromatycznych przypraw lub typowo włoskiej wersji. Jedni uważają, że ketchup nie pasuje do pizzy i nigdy nie zrozumieją osób, które dodają go na swój kawałek. Z drugiej strony istnieje, zwłaszcza w Polsce i Stanach Zjednoczonych, spora grupa ludzi, dla których ten pomidorowy dodatek automatycznie kojarzy się z pizzą i ciągnącym się serem. Nie wyobrażają sobie jedzenia tego dania w inny sposób. W takim razie czy powinno dodawać się ketchup do pizzy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy to dobry sos to tej aromatycznej potrawy. Zapraszamy do lektury.
Jaka jest różnica między ketchupem a sosem pomidorowym?
Zasadniczo keczup można określić jako rodzaj sosu pomidorowego. Obejmuje on popularne składniki, takie jak cukier, ocet, cebula w proszku i sól. Sos przygotowuje się przez gotowanie pomidorów i przekształcanie ich w gęstą pastę z niewielką ilością oliwy z oliwek, doprawiając czarnym pieprzem i oregano. Tym, co odróżnia ketchup, jest znacznie słodszy smak. Wynika to z faktu, że zawiera on zwykle dość znaczną ilość cukru. Dobre pizzerie, takie jak Capri New w Krakowie przygotowując pizze, nie sięgają po keczup jako podkład. Wykonując ten najpopularniejszy na świecie placek, stosują sos pomidorowy wzbogacony czosnkiem, bazylią lub nutą chili, który idealnie łączy się z dodatkami mięsnymi lub warzywnymi.
Jeśli robimy domową pizzę, warto unikać marek, których produkt jest zbyt słodki lub dymny, ponieważ może on łatwo przytłoczyć smak dania. Najlepiej wybierać ketchupy z dobrym składem, bez wzmacniaczy smaku, barwników i sztucznych konserwantów.
Kto wynalazł ketchup? Skąd pochodzi?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi, tak lubiany przez Polaków i Amerykanów keczup? Błędną odpowiedzią będą Włochy, mimo że jego głównym składnikiem są pomidory, kojarzące się właśnie z tym słonecznym krajem. Warto wiedzieć, że kilka stuleci temu smakował on zupełnie inaczej. Ten popularny dodatek do wielu dań ma swoje źródło w Chinach. Słowo „Kôe-chiap” pierwotnie było używane do określenia zaprawy do dań rybnych. Z kolei pierwowzorem tego sosu była zupa polinezyjska, składająca się m.in. z cebuli, fasoli, ziół i sardynek. Dopiero w XVII nazwa oraz receptura dotarły do Europy za sprawą brytyjskich żeglarzy. Pierwszy zapisany przepis ketchupu pochodzi z 1727 roku, zawierał: białe wino, ocet, anchois, goździki, gałkę muszkatołową, imbir, pieprz oraz skórkę cytryny. W jego składzie nie było pomidorów! Następnie trafił do USA, gdzie receptura została zmieniona przez firmę spożywczą H.J. Heinz na tę, którą znamy do dzisiaj (m.in. dodano pomidory).
W jakich krajach do pizzy dodaje się keczup?
Włoska pizza składa się zwykle z mniejszej ilości składników niż w naszym kraju. Dodanie keczupu postrzegane jest jako negatywny gest skierowany w stronę kucharza lub restauracji. W rzeczywistości w tym kraju jest on spożywany głównie jako dodatek do chipsów lub innych przekąsek. Często bywa również mieszany z majonezem, aby stworzyć coś w rodzaju dressingu. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wolą używać na ciasto sosu pomidorowego zawierającego zioła, takie jak oregano, bazylia, aby uzyskać prawdziwy aromat wszystkich smaków. Polewanie pizzy ketchupem lub zanurzanie w nim każdego kawałka to zdecydowanie domena naszego narodu. Innym krajem, oprócz Polski, który dodaje keczupu do pizzy oraz frytek, hamburgerów czy hot dogów jest Ameryka. Butelkę tego sosu spotkamy także na każdym stole w pizzerii w Tajlandii. W tym rejonie prym wiedzie pikantne jedzenie, dlatego placek z sosem pomidorowym, kilkoma kawałkami mięsa i warzyw oraz serem wydaje im się bez smaku. Dodanie keczupu wraz z sosem chili i tabasco sprawia, że smakuje lepiej.
Dlaczego ketchup jest uważany za gorszy sos do pizzy?
Niektórzy uważają keczup za puste kalorie, ponieważ zawiera on sól i cukier, a brakuje mu wartości odżywczych. Jednak nie należy zapominać, że jego głównym składnikiem są pomidory bogate w potas, żelazo, wapń i magnez. Jednym z powodów, dla którego uważany jest za gorszy dodatek do pizzy to jego wszechstronność. Ketchup może być stosowany jako dodatek do kanapek burgerów, dip do frytek i dressing do sałatek. Wiele osób uważa, że polanie kawałka pizzy tym czerwonym sosem, zabija prawdziwy aromat i sprawia, że wszystko smakuje tak samo. Nie jest to jednak prawda. Jeśli dodamy go z umiarem, będzie doskonałym uzupełnieniem kiełbasy i pepperoni, ale także pasował do warzyw i serów, sprawiając, że nie będą wydawać się zbyt mdłe. W końcu, czy świat nie byłby nudnym miejscem, gdybyśmy wszyscy jedli to samo jedzenie z tymi samymi przyprawami? Nie byłoby większego sensu w podróżowaniu!
Jeśli nie lubisz pizzy z keczupem, przeczytaj poradnik i dowiedz się: Jak dobrać sos do pizzy, aby najlepiej się z nią komponował?
Wniosek – czy powinieneś dodawać keczup do swojej pizzy?
Wiele krajów ma swój własny styl jedzenia pizzy i Polska nie będzie tutaj wyjątkiem. Chętniej wybieramy placek na grubszym cieście i w zwiększą ilością składników. Spotkać można się nawet z pizzą, która ma jajko, gruszkę, kokos czy rybę w postaci łososia, tuńczyka czy makreli. Miejsce oliwy zajęły sosy, głównie czosnkowy lub pomidorowy. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na klasyczną pizzę z serem, czy na coś bardziej wyrazistego, keczup wydaje się być świetnym dodatkiem do ulubionego dania. Choć na pierwszy rzut oka może to zabrzmieć dziwnie, kwasowość w keczupie może pomóc zrównoważyć smaki pizzy i wydobyć to, co najlepsze z każdego składnika. Wszystko zależy od kubków smakowych i tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. W dobrym wydaniu taka typowo polska wersja może być smaczniejsza niż niejedna przypominająca tą z kuchni włoskiej. W pizzerii Capri New w zależności od preferencji zamówisz pizzę z dowozem lub zjesz w jednym z dwóch naszych lokali.
Masz ochotę na sycącą pizzę z dobrym sosem?
Przejdź do formularza zamawiania online i wybierz idealną pizzę dla siebie
przejdź do systemu zamawiania
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Jakie przyprawy najlepiej sprawdzą się do pizzy?
- Jak układać składniki na pizzy? Podpowiadamy
- Pizza ,,pół na pół”, czyli o gustach się nie dyskutuje. Jakie połączenia smaków wybrać?
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Czy sałatka na obiad to dobry pomysł? Poznaj sałatki, którymi można się najeśćNastępny: Wegetariańskie sałatki na imprezę – jakie dodatki wybrać? »