Calzone vs pizza? Czym jest włoski pieróg i czy warto go wybrać zamiast pizzy?

Nie ma chyba na świecie osoby, która choć raz nie spróbowałaby tradycyjnej pizzy. Ten włoski przysmak z ciasta drożdżowego, które jest posmarowane sosem pomidorowym, posypane mozzarellą i ziołami, cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno we Włoszech, skąd się wywodzi, jak i w wielu innych krajach na całym świecie. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden specjał kuchni włoskiej – calzone, czyli włoski pieróg, który stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla pizzy. 


Calzone a pizza - najważniejsze różnice

Czym jest calzone? 

Calzone to danie, które przybiera kształt pieroga lub też rogalika i jest wypełnione nadzieniem. Często danie to określa się po prostu rogalikiem z pizzy. Podstawę tej potrawy stanowi ciasto przyrządzane w oparciu o recepturę ciasta na pizzę. Na placku z ciasta układa się różnorodne składniki – może to być szynka, warzywa, ser, różne rodzaje mięsa, np. mięso mielone czy z kurczaka. Następnie ciasto się zawija, a jego krawędzie zlepia, dzięki czemu wszystkie składniki tworzą farsz. Tak przygotowane danie trafia do piekarnika, gdzie jest pieczone przez około 20 minut. 

Gdzie rozpoczęła się historia calzone? 

Calzone narodziło się w miejscowości w Apulii, nieopodal Neapolu. Można się spotkać z historią, że danie to powstało na skutek nieumyślnego wypadku, kiedy to gapowatemu piekarzowi upadła pizza i złożyła się na pół. Ciężko jest jednak stwierdzić, ile prawdy jest w tej historii.

Pizza, czyli królowa włoskich dań 

Pizza to podstawowe danie kuchni włoskiej o kształcie okrągłego placka, na którym ułożone są dodatki. Pomimo że w wersji oryginalnej potrawa ta ograniczała się jedynie do ciasta, sosu pomidorowego, sera i bazylii, obecnie zadziwia różnorodnością wybranych składników. W miejscach, takich jak Capri New w Krakowie można zamówić pizzę online w wielu różnych wariantach i rozmiarach. Pizzę śmiało można nazwać daniem wielokulturowym, które znalazło swoje miejsce w niemal wszystkich kuchniach na całym świecie, dopasowując się do różnych specyficznych gustów i upodobań.

Pizza vs calzone – różnice i podobieństwa 

Między klasyczną pizzą a calzone istnieje wiele podobieństw, ale też sporo różnic. Pierwszym podobieństwem jest rodzaj wykorzystywanego ciasta oraz sposób jego przyrządzania. W obu przypadkach podstawą jest cienkie, rozwałkowane ciasto, które następnie zapieka się w piecu. Podobne są również składniki – zarówno do pizzy, jak i calzone możemy dodać ser mozzarellę, pieczarki i szynkę. I na tym podobieństwa się kończą. Jeżeli chodzi o różnice, to najważniejszą z nich jest odmienny wygląd. Pizza ma kształt okrągłego placka, na którego wierzchu znajdują się dodatki. Calzone to pieróg z pizzy, w którym to składniki są schowane do środka i tworzą coś na wzór farszu. Kolejnym elementem różniącym te dwa dania jest sposób jedzenia. Pizzę je się w kawałkach, bez konieczności sięgania po nóż i widelec, natomiast w przypadku calzone musimy skorzystać ze sztućców. Warto także zaznaczyć, że pizzę łatwo podzielić jest na kawałki, dzięki czemu może się nią najeść kilka osób, natomiast calzone to danie tylko dla jednej osoby. 

Chcesz dowiedzieć się, jak jeść pizzę? Zapraszamy do lektury artykułu: Jedzenie pizzy a zasady savoir vivre – rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Calzone – czy warto wybrać zamiast pizzy? 

Smakosze pizzy mówią, że calzone nie dorasta jej do pięt. Jest to co prawda sprawa indywidualna, jednak jedno jest pewne – nic nie zastąpi prawdziwej, tradycyjnej pizzy. Pomimo że smak obu potraw może być podobny – bo zarówno pizza, jak i calzone wyrabiane są z podobnych składników, to jednak pizza jest najchętniej wybieranym daniem kuchni włoskiej w Polsce.

Chcesz zamówić pyszną pizzę z dowozem?
Wybierz interesujący Cię wariant pizzy z menu i złóż zamówienie online

przejdź do systemu zamawiania

 

Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY

Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), StradomBłoniaCichy KącikKleparzKrowodrza i ŁobzówMiasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), DębnikiPłaszówPodgórzeBonarkaRuczajLudwinów (os. Podwawelskie)Zabłocie, Kurdwanów, ŁagiewnikiZakrzówekBronowiceSalwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok)Widok-ZarzeczeSalwator City

Zobacz pozostałe artykuły

Poprzedni: «
Następny: »