Oto najpopularniejsze odpowiedniki pizzy na świecie
Pizza jest chyba jednym z najbardziej uniwersalnych dań. Zyskała grono smakoszy na całym świecie, przede wszystkim ze względu na to, że można ją dowolnie modyfikować. Co ciekawe, różne odmiany pizzy i dania na niej wzorowane znajdziemy nie tylko w kuchni włoskiej. Wiele krajów ma swoje odpowiedniki wyrobów z ciasta drożdżowego. Przeczytaj nasz artykuł, w którym poznasz odpowiedniki pizzy z różnych stron globu. Zapraszamy do lektury!
Pizza i jej najpopularniejsze odpowiedniki na świecie
Pizza niejedno ma imię…tak tytułem wstępu można by zacząć rozważania na temat odpowiedników pizzy w różnych częściach świata. Sama znana wszystkim pizza neapolitańska występuje aż w 3 podstawowych wariantach: Margherita, czyli niekwestionowana ,,królowa” pizz, Capricciosa i Marinara. To jednak wcale nie koniec kombinacji, w jakich można ją spotkać. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
#1 Włochy – pizza neapolitańska
W tym zestawieniu nie można było pominąć ojczyzny pizzy, czyli Włoch i pizzy neapolitańskiej, która się stamtąd wywodzi. Jej magia tkwi w oryginalnych i najwyższej jakości składnikach oraz skrupulatnym przestrzeganiu sztuki wyrobu ciasta. Oryginalnie przygotowuje się ją z lokalnych specjałów, takich jak pomidory San Marzano oraz mozzarella z mleka bawolic. To, co jest jej cechą charakterystyczną, to przede wszystkim cienkie i chrupiące ciasto. Pizza neapolitańska ma swój rzymski odpowiednik, który nazywa się ,,Bianca”, choć niektórzy Rzymianie nazywają ją uboższą wersją neapolitany. Wszystko przez to, że nie ma sosu pomidorowego ani sera. Wyróżnia ją za to spód skropiony samą oliwą z oliwek, gruba sól morska oraz rozmaryn. Często sprzedawana jest na wagę, a nie na kawałki.
Choć tak naprawdę każdy region Italii szczyci się własnymi odmianami pizzy, to właśnie neapolitański placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i zielonymi liśćmi bazylii, przywołujący swoimi kolorami na myśl barwy włoskiej flagi, zyskał rozgłos na całym świecie i stał się produktem wyjściowym dla innych kombinacji smakowych.
#2 Japonia – Okonomiyaki
,,Okonomiyaki” w wolnym tłumaczeniu oznacza smaż, co lubisz. I faktycznie jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ponieważ w różnych regionach Japonii potrawa ta przybiera zupełnie odmienne postaci. Okonomiyaki to smażony na blasze naleśnik, który dekoruje się dowolnymi składnikami. Najczęściej są to owoce morza, ryby, warzywa. Nieraz też kapusta, wieprzowina, makaron. Na wierzchu zwykle kładzie się jajko, a całość zalewa owocowo-warzywnym sosem z okonomiyaki. Potrawa ta wywodzi się z Hiroszimy, choć dziś można ją spotkać praktycznie w całej Japonii.
#3 Francja – Tarte flambée
Tarte flambée to potrawa popularna we Francji, ale również w sąsiadującej z nią części Niemiec. Nazwa tego dania po niemiecku oznacza flammekueche. Jest to tradycyjne danie kuchni alzackiej, zbliżone wyglądem do włoskiej pizzy. Tarte flambée składa się z tarty z ciasta chlebowego, którą zapieką się z cebulą, boczkiem oraz śmietaną, choć popularne we Francji są także wersje z innymi składnikami. Historycznie potrawa ta wypiekana była w kamiennym piecu do pieczenia chleba.
#4 Gruzja – Chaczapuri
Chaczapuri to pyszne i sycące danie, będące specjałem kuchni gruzińskiej, które przygotowuje się z ciasta jak na pizzę, z dodatkiem pysznych serów oraz jajek. Występuje wiele wariantów chaczapuri. Najpopularniejsze z nich to chaczapuri adżaruli o kształcie łódki, składające się z sera oraz jajek, chaczapuri imeruli, czyli płaski placek z zapieczonym w cieście nadzieniem serowym lub pastą z czerwonej fasoli oraz chaczapuri megrelski, zbliżone do imeruli, z dodatkowym serem na wierzchu. W każdym regionie kraju, podobnie jak i u każdej gospodyni, przepis na chaczapuri może się różnić. Co ciekawe, Gruzini uważają, że aby potrawa się udała, konieczny jest dobry nastrój, ponieważ przekłada się on na smak wypieków.
#5 Turcja – Lahmacun
Lahmacun to rodzaj tureckiej pizzy z bardzo cienkiego ciasta z mięsnym nadzieniem. Nazwę tej potrawy dosłownie tłumaczy się jako ,,ciasto” i ,,mięso”. Lahmacun urozmaica się dodatkami: cebulą, ziołami i pomidorami. Potrawa ta to jeden z najpopularniejszych rodzajów tureckiego fast-fooda i dań ulicznych. Lahmacun zalicza się do tureckich meze, czyli przekąsek. Mimo że większość uważa za ojczyznę tej potrawy Turcję, są też tacy, którzy twierdzą, że jest nią Armenia.
#6 Chiny – Cong You Bing
Cong You Bing to popularny w Chinach naleśnik z ciasta chlebowego przygotowywany z młodą cebulką. Jedna z chińskich legend głosi nawet, że włoska pizza jest w istocie adaptacją ,,cong you bing”. Mówi się, że chińskie naleśniki miały być ulubionym daniem Marco Polo w trakcie jego pobytu w Chinach. Po powrocie z azjatyckich wojaży podróżnik miał tak zatęsknić za tą potrawą, że podobno namówił jednego z neapolitańskich kucharzy do odtworzenia ich receptury.
#7 Hiszpania – Coca
Coca to rodzaj hiszpańskiej pizzy z płaskiego pieczywa popularnego w Katalonii oraz na Balearach. Można ją dostać prawie w każdej piekarni, choć podobno nierzadko Hiszpanie pieką ją sami. Danie to należy do tradycyjnych potraw Katalonii, gdzie serwuje się je zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Do pierwszej z nich dodawane są zazwyczaj kandyzowane owoce, na drugiej spotkamy m.in. mięso, warzywa, sery, orzechy, a nawet ryby.
Polska pizza wzorowana na styl włoskiej w Capri New
Jak widać, prawie w każdym rejonie świata znajdziemy odpowiednik włoskiej pizzy. Polacy są pasjonatami kuchni włoskiej, w Polsce to właśnie ona bije rekordy popularności. Okazuje się, że najchętniej wybieramy Capricciosę. Drugą najpopularniejszą pizzą w Polsce jest Margherita, z kolei trzecie miejsce zajmuje Peperoni. Ponieważ Polacy najchętniej zamawiają pizzę na dowóz, proponujemy wygodny formularz zamawiania online, za którego pośrednictwem można szybko i łatwo zamówić swoją ulubioną pizzę lub inne danie z menu (burgera, sałatkę, makaron) pizzerii Capri New z dowozem pod wskazane miejsce.
Masz ochotę na polską pizzę wzorowaną na włoskiej?
Wybierz idealną pizzę dla siebie
przejdź do systemu zamawiania
Więcej na temat pizzy w różnych rejonach świata przeczytasz na naszym blogu:
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « Jak układać składniki na pizzy? PodpowiadamyNastępny: 4 dodatki do makaronu, które nie tuczą! »