Obalamy mity na temat kaloryczności pizzy
Wiele osób pizzę kojarzy z tuczącą przekąską, która nie należy do najzdrowszych. Choć są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie sobotniego wieczoru bez tego drożdżowego placka z dodatkami.
Kaloryczność poszczególnych porcji pizzy jest ściśle związana z wyborem dodatków, które na niej umieszczamy. Mimo że wartości te mogą się różnić w zależności od składników, przeciętnie kawałek pizzy o średnicy 32 cm może dostarczać w przedziale 200–300 kalorii.
Czy faktycznie pizza się tak niezdrowa i może przyczyniać się do tycia? W poniższym wpisie rozprawiamy się z mitami na temat kaloryczności tego najpopularniejszego włoskiego dania.
Czy pizza jest tucząca?
Kaloryczność pizzy zależy przede wszystkim od wielkości smakołyku, jego ilości i częstotliwości jedzenia oraz od rodzaju składników znajdujących się na drożdżowym placku. Cienkie ciasto pełnoziarniste przyrządzane zgodnie z włoską recepturą zamiast grubego to już około 80-100 kcal mniej. Jeżeli chodzi o dodatki, to najbardziej kaloryczne są: kiełbasa, salami, boczek. Osobom, które chcą zjeść pizzę bez wyrzutów sumienia, proponujemy zastąpienie ich lżejszymi i jednocześnie mniej kalorycznymi składnikami. Jednak największych fanów pizzy na pewno ucieszy informacja, że w porównaniu z popularnymi fast foodami czy nawet tradycyjnym kotletem schabowym z zasmażaną kapustą i ziemniakami pizza wypada naprawdę nieźle.
Ile kalorii ma pizza?
Pewnie wielu z was zastanawia się, ile kalorii ma jeden kawałek gotowej pizzy z pizzerii.
Otóż wszystko zależy od rodzaju jej składników. 100 g pizzy serowej zawiera około 230-260 kcal. Pizza Margherita – uwielbiany przez wszystkich klasyk to jeszcze mniej kalorii, bo około 220-230. Natomiast najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska (180 kcal na 100g). Pizza serowa swoją kaloryczność zawdzięcza głównie serowi, więc im więcej w pizzy mamy jego rodzajów, tym jest ona bardziej tucząca. Pizza margherita będzie dobrym wyborem dla osób na diecie, ponieważ zawiera jedynie sos, przyprawy oraz ser, a ciasto jest z reguły bardzo cienkie. Okazuje się jednak, że najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska ze względu na dużą ilość warzyw i brak składników mięsnych, dzięki czemu ma też dużo więcej wartości odżywczych. Jeżeli więc liczysz kalorie i jesteś na diecie, możesz śmiało i bez wyrzutów sumienia zamówić taką właśnie pizzę z dostawą pod wskazany adres.
Ile kalorii ma pizza 32 cm?
Liczba kalorii pizzy o średnicy 32 cm może różnić się w zależności od użytych składników i tego jak ma grube ciasto.
Ilości dodatków, takich jak salami, szynka dodatkowa porcja sera mozzarella lub innego mogą znacząco zwiększyć wartość kaloryczną pizzy 32 cm. Ważnym elementem od, którego zależy liczba kalorii jest także ciasto – zazwyczaj jest to ciasto drożdżowe.
Pizza 32 cm z ciastem drożdżowym, porcją sosu pomidorowego, serem, plastrami salami lub innej szynki ma około 1000-1200 kcal.
Ile kalorii ma pizza Margherita 32 cm?
Najbardziej podstawowa wersja, czyli pizza margherita z serem mozzarella i sosem pomidorowym ma średnio między 700 a 800 kcal. Należy jednak mieć na uwadze, że te wartości są orientacyjne i ilość kalorii może się różnić zależnie od specyficznych składników używanych przez daną pizzerię, w tym ilości sera.
Ile kalorii ma pizza neapolitańska?
Cała pizza neapolitańska zawiera tylko 700-1000 kalorii . I jest przyrządzany ze świeżych, wysokiej jakości składników. Pizza neapolitańska jest zatem jednym z najzdrowszych rodzajów pizzy.
Głównym powodem, dla którego pizza neapolitańska ma mało kalorii, jest to, że zawiera mniej sera , mniej wysokokalorycznych dodatków i jej skórka jest zrobiona z chudego ciasta .
Ile kalorii ma kawałek pizzy?
Kawałki pizzy mogą mieć rożną kaloryczność, gdyż zależy ona od ich wielkości oraz składników.
Przyjmując, że 100 gram waży kawałek pizzy można oszacować wartość kaloryczną w zależności od rodzaju pizzy.
- Najwięcej kalorii będzie mieć pizza serowa – od 230 do 260 kcal.
- W przypadku popularnej Margheritty będzie to między 220 a 230 kcal.
- Najmniej kalorii będzie mieć pizza wegetariańska, bo około 180 kcal.
- Pizza salami w 100 g ma około 268 kcal.
Ile kalorii ma pizza zrobiona samemu? Kaloryczność pizzy domowej
Domowa pizza na grubym cieście często okazuje się być bardziej kaloryczna niż ta zamówiona z pizzerii, głównie ze względu na tendencję do używania obfitych ilości dodatków.
Chociaż kaloryczność pizzy domowej może znacznie się różnić w zależności od wybranych składników i wielkości porcji, dodawanie bogatych w kalorie składników, takich jak pełnotłusty ser, tłuste mięso czy dodatkowe sosy na bazie majonezu, może znacząco zwiększyć całkowitą wartość energetyczną posiłku.
Wybierając grubszą bazę ciasta, dodatkowo podnosimy jej wartość kaloryczną. Dlatego, mimo iż pizza domowa może być postrzegana jako zdrowsza opcja dzięki kontroli nad jakością i rodzajem użytych składników, jej kaloryczność często przewyższa tę znajdowaną w pizzach z pizzerii.
Polecamy artykuł: Domowa pizza, mrożona czy z pizzerii? Którą wybrać?
Pizza na diecie. Jaka pizza ma najmniej kalorii?
Jeśli zastanawiasz się, która pizza zawiera mniej kalorii, najlepszym wyborem będzie ta na cienkim cieście, z ograniczoną ilością żółtego sera oraz składników tłustych, takich jak mięsa. W restauracji lub na zamówienie najmniej kaloryczną pizzą z popularnych zestawień będzie wegetariańska, która składa się przede wszystkim z ciasta, sosu i dodatków warzywnych. Jedna porcja ma około 180-200 kcal.
Poznaj ranking najlepszych pizz dla wegetarian.
Jeśli pizza bez mięsa nie należy do Twoich ulubionych to wybierając odpowiedni rodzaj pizzy z menu zwróć uwagę na grubość ciasta, ilość dodanego sera i niskokaloryczne dodatki, takie jak chude mięsa. Ta kompozycja pozwoli cieszyć się smakiem najpopularniejszego placka na świecie, nie obciążając diety zbyt dużą ilością kalorii w pizzy.
Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarze; nawet najzdrowsza wersja pizzy może przyczynić się do przyrostu wagi, jeśli zjemy jej za dużo.
Polecamy artykuł: Pizza na diecie – czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o cheat day
Czy pizza jest zdrowa?
O kaloryczności pizzy już było. Teraz pora przejść do jej właściwości prozdrowotnych, których – ku zaskoczeniu niektórych – pizza ma niemało. Sos pomidorowy – podstawowy składnik każdej pizzy, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie tego włoskiego przysmaku – to źródło likopenu zawartego w pomidorach. Zdaniem włoskich naukowców ma on działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, ci sami naukowcy udowodnili, że osoby jedzące pizzę minimum dwa razy w tygodniu są o 59% mniej zagrożone na zachorowanie na raka przełyku, o około 34% na raka gardła i o 25% na raka jelita grubego. Według badaczy likopen jest dużo lepiej przyswajany przez organizm, gdy pomidory zostaną przetworzone i są podane z oliwą. Prozdrowotne właściwości likopenu zostały opublikowane w piśmie „International Journal of Cancer”.
Według innych naukowców z Long Island University w Nowym Jorku pizza obficie posypana ziołami może zapobiegać rozwojowi raka prostaty. Takie informacje zostały zaprezentowane podczas konferencji Experimental Biology w San Diego.
Jakie witaminy i wartości odżywcze można znaleźć w pizzy?
Pizza jest źródłem nie tylko kalorii, tłuszczu i soli, ale również witamin i minerałów. Ser zawiera sporo witamin z grupy B, sos pomidorowy, oprócz likopenu, jest źródłem witaminy A i potasu. Cebula z kolei posiada witaminę C, potas, chrom, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Badacze z Instytutu Badań Farmaceutycznych w Mediolanie odkryli, że pizza może być pożywnym daniem i przynosić korzyści zdrowotne. Kluczowe jest jednak, aby była ona wykonana z wysokiej jakości produktów i zawierała autentyczny sos pomidorowy.[źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3086013.stm, dostęp 29.02.2024]
Jak się okazuje, pizza wcale nie musi być tucząca i niezdrowa. Jeżeli tylko zachowamy umiar, może być całkiem zdrowym posiłkiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, z jakimi dodatkami ją zjadamy. Powinniśmy też unikać produktów mrożonych z supermarketów, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Nie bez znaczenia jest też pora dnia, kiedy po nią sięgamy. Najlepszą opcją w przypadku osób, dla których kaloryczność pizzy ma większe znaczenie, jest jedzenie jej na obiad, a nie na kolację.
Wybierz własne dodatki do pizzy i zamów ją z dowozem za pomocą naszego formularza zamawiania online
przejdź do systemu zamawiania
Złożenie zamówienia przez naszych klientów zajmuje MNIEJ NIŻ 3 MINUTY
Pizzę dowozimy w takie rejony Krakowa jak: Centrum (śródmieście), Stradom, Błonia, Cichy Kącik, Kleparz, Krowodrza i Łobzów, Miasteczko AGH (akademiki), Kazimierz, okolice Rynku (Stare Miasto), Azory, Żabiniec, Grzegórzki (Dąbie), Dębniki, Płaszów, Podgórze, Bonarka, Ruczaj, Ludwinów (os. Podwawelskie), Zabłocie, Kurdwanów, Łagiewniki, Zakrzówek, Bronowice, Salwator i Zwierzyniec oraz osiedla Bronowice Nowe (os. Widok), Widok-Zarzecze, Salwator City
Zobacz pozostałe artykuły
Poprzedni: « 6 ciekawostek o pizzy, o których najprawdopodobniej nie wiedziałeśNastępny: Romantyczna wizyta w pizzerii. 4 pomysły na walentynkową kolację we dwoje »